19 Ekim 2013 Cumartesi

Windows 8.1 Lenovo Z500 Ekran Parlaklığı Sorunu

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi bir kaç gün önce Windows 8 kullanıcılarına 8.1 güncellemesi geldi.

Bu yazıda güncellemenin getirdiği yeniliklerden bahsetmeyeceğim.

Windows 8.1 ile bilgisayarımızda bulunan donanımlar bir üst seviyeye güncelleniyor. Fakat bazı bilgisayarlarda sürücülerin sıkıntı çıkarmasından dolayı ekran parlaklığı ve ses değiştirilemiyor.

Benim kullandığım bilgisayar Lenovo Ideapad Z500, bende bu sorun oldu ve çözüme basit bir şekilde kavuşturdum.
Yapmanız gereken işlemler şunlardır:
https://support.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z500-notebook?type=Laptops-and-netbooks&c=1 adresine gidiyoruz ve listede bulunan Display and Video Graphics seçeneğine tıklıyoruz.
Karşımıza alt alta iki adet Nvidia adlı sürücü çıkıyor. İlk seçeneğin altında yer alan Dosyalara Gözat seçeneğine tıklıyoruz.
Bilgisayarınız 32 veya 64 bit ise (sanırım Z500 serisinin 32bit modeli yok) tıklayıp Intel Sürücüsünü indiriyoruz. Zaten bu güncellemenin Widnows 8.1 için olduğu yazıyor.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra hemen yükleme esnasına geçiyoruz. (Parlaklık vs. gibi durumlar için Intel ekran sürücüsünü yüklemelisiniz)
Yükleme esnasında Windows bize "eski sürücü yeni sürücünün üstüne yazılsın mı?" diye bir soru yöneltiyor, bunu onaylıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Bilgisayar tekrar açıldığında ekran ve sesi kontrol edebiliyor olacaksınız.

İyi günler.

Düzenleme: Kaan KARATAÇ yoruma bir link bırakmış, bu link doğrudan sürücüyü indirmeye yarıyor. Kendisine teşekkür ediyorum. Link